Sunday, February 19, 2006
155 Skaters Online
Report
Northshore Results
print
   Open Road Course Duluth, MN
   Saturday, September 17, 2005

NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Mph       Pace  Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
    1      3 LUCA SAGGIORATO          22                          ITALY   FILA INTL                    1:03:07.7  2:25  24.9
    2      1 MASSIMILIANO PRESTI      30                          ITALY   FILA INTL                    1:03:08.0  2:25  24.9
    3      9 FRANCESCO ZANGARINI      24                          ITALY   BONT INTL                    1:03:08.1  2:25  24.9
    4      2 JORGE BOTERO             30                          COLOMBI ROLLERBLADE WORLD TEAM       1:03:08.4  2:25  24.9
    5     26 JOSEPH MANTIA            18 OCALA                FL  USA     POWERSLIDE                   1:03:08.5  2:25  24.9
    6     87 DANE LEWIS               28 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM                   1:03:08.6  2:25  24.9
    7      5 SHANE DOBBIN             25                          NEW ZEA ROLLERBLADE WORLD TEAM       1:03:08.6  2:25  24.9
    8     12 BAPTISTE GRANDGIRARD     26                          FRANCE  FILA INTL                    1:03:08.9  2:25  24.9
    9      8 LUCA PRESTI              25                          ITALY   BONT INTL                    1:03:09.1  2:25  24.9
   10     11 DIEGO ROSERO             25                          COLOMBI ROLLERBLADE WORLD TEAM       1:03:09.4  2:25  24.9
   11     91 JOSHUA WOOD              23 SACRAMENTO           CA  USA     MOGEMA/LABEDA                1:03:09.9  2:25  24.9
   12     55 JONO GORMAN              18 ROSWELL              GA  USA     BONT/GT SPEED                1:03:10.2  2:25  24.9
   13     51 MATT WALTHER             26 BENSALEM             PA  USA     TRU-REV/PINNACLE RACING      1:03:10.6  2:25  24.9
   14    105 CHRIS CREVELING          18 KINTERSVILLE         PA  USA     POWERSLIDE                   1:03:11.1  2:25  24.9
   15     90 DARREN KAUFFMAN          18 WAYNESBORO           PA  USA     MOGEMA/WOLF RACING BOOTS     1:03:12.1  2:25  24.9
   16     56 EDGAR MESA               37 TAMPA                FL  USA     SIMMONS RACING               1:03:13.1  2:25  24.9
   17     54 JORDAN NELSON            25 COLORADO SPRINGS     CO  USA     TEAM BONT NA                 1:03:13.4  2:25  24.9
   18     93 LUIS MORENO              17 ROSELLE PARK         NJ  USA     EXCEL SPEED TEAM             1:03:14.0  2:25  24.9
   19     92 FRANCISCO RAMIREZ        28 ROSELLE PARK         NJ  USA     EMPIRE SPEED                 1:03:15.6  2:25  24.9
   20     18 WOUTER HEBBRECHT         25                          BELGIUM BONT INTL                    1:03:16.2  2:25  24.9
   21     86 KC BOUTIETTE             34 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM                   1:03:16.7  2:25  24.9
   22     84 TROY ATTWELL             26 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM                   1:03:17.7  2:25  24.9
   23      7 MATHIEU GRANDGIRARD                                          FILA INTERNATIONAL           1:03:22.8  2:26  24.8
   24     85 JON ELLIOTT              33 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM                   1:03:57.2  2:27  24.6
   25     20 FABIEN RABEAU            23                          FRANCE  ROLLERBLADE WORLD TEAM       1:05:25.8  2:30  24.0
   26     79 SCOTT BLISS              20 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE SPEED              1:05:59.0  2:31  23.8
   27     89 JUSTIN KUBICHEK          19 WHITELAW             WI  USA     MICHIGAN WOLVERINES          1:09:55.5  2:41  22.5
   28     17 MARC CHRISTEN            25                          SWITZER BONT INTL                    1:10:29.7  2:42  22.3
   29     81 EDDY MATZGER             38 FLOYD                VA  USA     TWINCAM                      1:10:30.2  2:42  22.3
   30     21 CHRISTOPH LUGINBUHL      23                          SWITZER BONT INTL                    1:10:30.3  2:42  22.3
   31    101 ROB BELL                 21 TAFB                 OK  USA     TEAM OKLAHOMA                1:10:30.5  2:42  22.3
   32     64 PETER DOUCET             28 MISSISSAUGA          ON  CAN     K2/EMPIRE SPEED              1:10:30.5  2:42  22.3
   33     57 RANDY BOWMAN             21 CUYAHOGA FALLS       OH  USA     PYROAPPAREL                  1:10:30.7  2:42  22.3
   34     74 JARROD FISCHER           17 SAN ANTONIO          TX  USA                                  1:10:30.7  2:42  22.3
   35     58 HOWARD YEH               32 LA JOLLA             CA  USA     SAN DIEGO STREET ELITE       1:10:31.7  2:42  22.3
   36     78 BRIAN TALLEY             16 CORONA               CA  USA     TEAM SAFE                    1:11:04.3  2:43  22.1
   37     83 BRET WHITMAN             25 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM                   1:11:36.9  2:44  22.0
   38     94 DANIEL FREDERICK         34 WAUWATOSA            WI  USA     SUBZEROSKATES.COM            1:12:47.7  2:47  21.6
   39     99 SHAWN SMITH              19 GULF BREEZE          FL  USA                                  1:13:01.7  2:48  21.5
   40     82 THOMAS DETWILER          26 PHILADELPHIA         PA  USA     DRIVE SPORTS                 1:13:02.1  2:48  21.5
   41    335 AMEDEE BEAUDOIN          24 BERKELEY             CA  USA     LA SPEED                     1:13:04.0  2:48  21.5
   42    104 TONE COUGHLIN            28 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:13:04.4  2:48  21.5
   43     60 HERNAN DIAZ              45 SHAWNEE              KS  USA     TEAM SIMMONS USA             1:13:05.4  2:48  21.5
   44     80 MATTHEW MEYER            23 MINNEAPOLIS          MN  USA     TC SPEED                     1:13:09.7  2:48  21.5
   45     97 JUSTIN GOODWIN           15 PENNSBURG            PA  USA     BONT/FAST FORWARD            1:13:38.1  2:49  21.4
   46     65 MIKE CHAMBERS            19 ENOLA                PA  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:15:37.9  2:54  20.8
   47     77 CHAD JOHNSON             31 MINNEAPOLIS          MN  USA     TEAM ALOE UP                 1:15:40.9  2:54  20.8
   48    100 GARY GANDEE              34 FIFE                 WA  USA     BONT                         1:15:41.8  2:54  20.8
   49     61 DAN LIND                 34 SHOREVIEW            MN  USA     TEAM ALOE UP/BONT            1:15:46.8  2:54  20.8
   50     88 JARRED YOUNG             30 LENEXA               KS  USA     SIMMONS RACING               1:15:51.3  2:54  20.7 
   51     70 JOE PARRELLA             18 DULUTH               MN  USA     DULUTH AREA SPEEDSKATING     1:15:51.4  2:54  20.7
   52     59 JUAN NAULA               25 WESTMINSTER          CO  USA                                  1:16:03.9  2:55  20.7
   53     52 BRIAN OSWALD             30 BOISE                ID  USA     CRUCIAL.COM                  1:16:07.8  2:55  20.7
   54    103 BENJAMIN BUTCHER         18 DULUTH               MN  USA                                  1:16:17.6  2:55  20.6
   55     67 HAL LIGHTWOOD            32 THUNDER BAY          ON  CAN     TBISC                        1:16:18.8  2:55  20.6
   56     53 BOGDAN GUGIU             34 RICHMOND HTS         OH  USA     PYROAPPAREL                  1:16:19.6  2:55  20.6
   57     62 ERIC GEE                 33 MISSISSAUGA          ON  CAN     TISC                         1:17:36.7  2:58  20.3
   58     95 CHRIS MACKOWSKI          32 BURLESON             TX  USA     TEXAS FLYERS                 1:18:10.8  2:59  20.1
   59     71 SHAWN FAYNIK             21 ORLANDO              FL  USA                                  1:24:13.8  3:13  18.7
   60     98 GENE MCBRIEN             17 MILTON               FL  USA     EMERALD COAST SPEED          1:25:40.2  3:17  18.4
   61     73 TODD FOLEY               20 DES MOINES           IA  USA     SIMMONS RACING               1:25:44.5  3:17  18.3
   62     69 JOSH WILLIS              32 PHILADELPHIA         PA  USA     DRIVE SPORTS                 1:26:10.1  3:18  18.3
   63     68 SCOTT MUHNE              43 CHICAGO              IL  USA                                  1:33:42.4  3:35  16.8 

                                                                      

 NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL - MASTERS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
    1    167 JIM BOURGEOIS            44 TREVOSE              PA  USA     BONT                         1:13:31.0  2:49  21.4
    2    174 ANTONY MUSE              37 W DES MOINES         IA  USA     FILA                         1:13:32.2  2:49  21.4
    3    134 NORM KIRBY               38 COLORADO SPRINGS     CO  USA     TEAM BONT NA                 1:13:32.4  2:49  21.4
    4    151 JIM LARSON               38 SPRINGFIELD          IL  USA     HYPER RACING                 1:13:34.6  2:49  21.4
    5    142 RANDY PLETT              43 WINNIPEG             MB  CAN     BONT/RUDY PROJECT            1:13:34.7  2:49  21.4
    6    172 ROBERT FLEMING           39 ST PAUL              MN  USA     TC SPEED/ADAMS INLINE        1:13:34.9  2:49  21.4
    7    145 MATT ROBINSON            40 MADISON              WI  USA                                  1:13:35.6  2:49  21.4
    8    149 GRANT FOSTER             40 SAN JOSE             CA  USA     BONT                         1:13:36.6  2:49  21.4
    9    177 TODD KING                40 MINNEAPOLIS          MN  USA     MIST                         1:13:36.9  2:49  21.4
   10    161 ANDREY ZHUIKOV           43 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:13:37.1  2:49  21.4
   11    169 DAVE BARTZ               39 HAYWARD              WI  USA                                  1:13:37.2  2:49  21.4
   12    173 JAY JACKSON              41 BLOOMINGTON          MN  USA     ALOE UP                      1:13:37.2  2:49  21.4
   13    141 WILLIAM GABOS            43 ST LOUIS PARK        MN  USA     ADAMS INLINE                 1:13:37.8  2:49  21.4
   14    175 BRUCE BELDEN             39 TUCKER               GA  USA     APRR                         1:13:38.7  2:49  21.4
   15    156 MORGAN WILLIAMS          42 TORONTO              ON  CAN     TISC - LION                  1:13:38.7  2:49  21.4
   16    163 PATRICK NAYLOR           46 BOULDER              CO  USA     BONT                         1:13:40.1  2:49  21.3
   17    126 BRENT BOVITZ             38 EDEN PRAIRIE         MN  USA     FLANDERS                     1:13:42.0  2:49  21.3
   18    130 JEFF TRAVIS              43 ROSEVILLE            MN  USA     FLANDERS                     1:13:42.0  2:49  21.3
   19    139 EDWARD WACHTER           39 TUCSON               AZ  USA     BONT                         1:13:42.1  2:49  21.3
   20    152 ALEX FEDAK               40 OKLAHOMA CITY        OK  USA     TEAM OKLAHOMA                1:13:42.2  2:49  21.3
   21    128 KURT HALVERSON           40 LAKE ELMO            MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:13:43.6  2:49  21.3
   22    168 RICARDO AMAYA            37 MINNEAPOLIS          MN  USA                                  1:13:44.3  2:49  21.3
   23    137 KEITH SVIR               41 TWO HARBORS          MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:13:45.1  2:49  21.3
   24    153 DAVID SWAN               45 MINNEAPOLIS          MN  USA     ADAMS INLINE                 1:13:45.5  2:49  21.3
   25    176 MICHAEL SHERMAN          43 PENINSULA            OH  USA     PYROAPPAREL                  1:13:47.2  2:49  21.3
   26    166 CHRIS ADAMS              39 MODESTO              CA  USA     SALT CREEK                   1:13:50.6  2:49  21.3
   27    135 JOHN GRUND               41 NORTH BRANCH         MN  USA                                  1:14:06.2  2:50  21.2
   28    164 WOLF WEBER               39 NEW BRIGHTON         MN  USA     FLANDERS                     1:14:11.3  2:50  21.2
   29    133 RICK ABRAHAMSON          42 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:14:18.6  2:51  21.2
   30    170 MATTHEW MCGUIRE          42 STILLWATER           MN  USA     ADAMS INLINE                 1:14:20.2  2:51  21.2
   31    159 JOHN CRYSDALE            41 ROHNERT PARK         CA  USA     BLACK DIAMOND SPORTS         1:14:23.3  2:51  21.1
   32    155 MIKE KRIETER             42 EDINA                MN  USA     TWINCAM                      1:14:28.0  2:51  21.1
   33    160 STEVE GNOZA              40 EDINA                MN  USA                                  1:16:24.1  2:55  20.6
   34    165 PAUL LOMANGINO           37 PALO ALTO            CA  USA     TEAM SAFE                    1:16:31.5  2:56  20.6
   35    171 MIKE DEZELLAR            42 EDEN PRAIRIE         MN  USA                                  1:16:31.7  2:56  20.6
   36    136 KIRK VESTERSTEIN         44 DULUTH               MN  USA     CONTINENTAL SKI              1:16:36.5  2:56  20.5
   37    157 ANTHONY WHORLEY          17 ROANOKE              VA  USA     SYNERGY INLINE RACING        1:18:39.6  3:01  20.0
   38    154 HERB GAYLE               44 TORONTO              ON  CAN                                  1:20:05.2  3:04  19.6
   39    146 MARK WEISS               42 HERMANTOWN           MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:20:07.2  3:04  19.6
   40    143 MARK BARON               43 HERMANTOWN           MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:20:07.8  3:04  19.6
   41    158 PATRICK O'LOUGHLIN       38 NEWCASTLE            WA  USA                                  1:21:45.3  3:08  19.2
   42    178 BEN TURNER               41 JAMAICA ESTATES      NY  USA                                  1:24:25.5  3:14  18.6
   43    162 PETER WILLCOX            41 PLYMOUTH             MN  USA                                  1:24:30.0  3:14  18.6
   44    127 DAVID BRANDT             39 STILLWATER           MN  USA                                  1:24:41.7  3:14  18.6
   45    129 WAYNE SICORA             36 ROBBINSDALE          MN  USA                                  1:25:34.4  3:16  18.4
   46    148 AL SVIR                  44 TWO HARBORS          MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:29:04.7  3:24  17.7
   47    132 DANIEL COLLINS           42 BROOKLYN PARK        MN  USA                                  1:32:26.0  3:32  17.0
   48    131 ROB BAILEY               38 ZIMMERMAN            MN  USA                                  1:42:35.2  3:55  15.3 

                                                                      

NORTHSHORE INLINE MARATHON OVERALL PRO MEN RESULTS - OVERALL VETERANS
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                            MPH
Place No.    Name       Last Name    Age City                 St  Country Team                         Time      Pace  Rate
===== ====== ======================= === ==================== === ======= ============================ ========= ===== ====
    1    277 JEFF TERWILLIGER         45 EDINA                MN  USA     ALOE UP                      1:13:45.3  2:49  21.3
    2    267 GREG MAJOR               48 OAK PARK             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:14:03.4  2:50  21.2
    3    284 DAVID WEBER              45 PACE                 FL  USA                                  1:14:03.5  2:50  21.2
    4    272 MICHAEL HARRIS           45 DALLAS               TX  USA     TEXAS FLYERS                 1:14:03.8  2:50  21.2
    5    258 CALE CARVELL             56 NORTHFIELD           IL  USA     TEAM RAINBO                  1:14:04.4  2:50  21.2
    6    262 FRED SCHEER              47 HAYWARD              WI  USA     FLANDERS                     1:14:04.6  2:50  21.2
    7    279 KEVIN LARSON             46 ROBBINSDALE          NJ  USA     K2/EMPIRE                    1:14:04.7  2:50  21.2
    8    245 ED DUNCAN                53 TORONTO              ON  CAN     TISC                         1:14:05.2  2:50  21.2
    9    238 STEPHEN KENNEY           53 LONG BEACH           CA  USA                                  1:14:05.4  2:50  21.2
   10    249 THOMAS ASHTON            48 KIRKWOOD             MO  USA     HIGH VOLTAGE                 1:14:05.5  2:50  21.2
   11    244 JOHN CHARBONNEAU         45 NEW BEDFORD          MA  USA     ICB BOSTON                   1:14:06.1  2:50  21.2
   12    243 TERRY HOLM               61 BRAINERD             MN  USA     HYPER RACING                 1:14:06.5  2:50  21.2
   13    281 ROBERT BLINKEN JR        48 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE                    1:14:06.5  2:50  21.2
   14    241 DUANE WAGNER             48 PLANO                TX  USA     TEXAS FLYERS                 1:14:06.8  2:50  21.2
   15    259 MARK RATHBUN             46 BIG LAKE             MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:14:07.0  2:50  21.2
   16    242 DOUGLAS SZYCHER          55 LOUISVILLE           CO  USA     XENAN                        1:14:07.7  2:50  21.2
   17    229 BOB HARWELL              60 INDIANAPOLIS         IN  USA                                  1:14:08.1  2:50  21.2
   18    255 TIM SCHOLBROCK           51 MADISON              WI  USA                                  1:14:08.1  2:50  21.2
   19    254 LARRY GRIFFIN            56 WADSWORTH            OH  USA     PYROAPPAREL                  1:14:08.4  2:50  21.2
   20    265 JOHN GARRETT             52 MINNEAPOLIS          MN  USA     FLANDERS                     1:14:08.4  2:50  21.2
   21    261 DENNIS HUMPHREY          50 DELMAR               NY  USA     TEAM SAFE                    1:14:09.2  2:50  21.2
   22    247 ALAN MARCOSSON           55 CLEVELAND            OH  USA                                  1:14:09.2  2:50  21.2
   23    250 PAUL MCDONALD            46 DOYLESTOWN           PA  USA     DRIVE SPORTS                 1:14:09.6  2:50  21.2
   24    282 JAMES RIECKENBERG        45 KILDEER              IL  USA     TEAM RAINBO                  1:14:10.3  2:50  21.2
   25    240 LENNY WILLCOX            46 POMPANO BEACH        FL  USA     TRU REV                      1:14:10.3  2:50  21.2
   26    275 BRADFORD KUZIK           46 EUCLID               OH  USA     PYROAPPAREL                  1:14:10.7  2:50  21.2
   27    228 THOMAS GROSSPIETSCH      46 OAK PARK             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:14:11.4  2:50  21.2
   28    235 JACK WUSSLER             51 WHITE BEAR LAKE      MN  USA                                  1:14:11.6  2:50  21.2
   29    263 JOHN SHERWIN             48 EVANSTON             IL  USA     TEAM RAINBO                  1:14:12.3  2:50  21.2
   30    276 DAVID PROIS              50 MINNETONKA           MN  USA                                  1:14:12.6  2:50  21.2
   31    280 RON LOWRIE               49 MINNEPAOLIS          MN  USA     FLANDERS                     1:14:12.7  2:50  21.2
   32    246 DENNIS LILLY             49 ST LOUIS             MO  USA                                  1:14:16.4  2:50  21.2
   33    264 STEPHEN ZWEBER           47 WOODBURY             MN  USA     MEDIA MACHINE                1:14:16.9  2:50  21.2
   34    278 RICHARD SHERROD          48 GRANGER              IA  USA     DMOS                         1:14:17.5  2:51  21.2
   35    248 ROBERT CLARE             46 VIRGINIA BEACH       VA  USA                                  1:14:22.2  2:51  21.1
   36    253 JOHN FITZPATRICK         46 DENVER               CO  USA     XENAN                        1:15:08.0  2:52  20.9
   37    256 DANIEL FISCHER           45 LITTLE CANADA        MN  USA     MEDIA MACHINE                1:16:16.9  2:55  20.6
   38    269 DUANE VAN ABBEMA         52 LITTLETON            CO  USA     XENAN                        1:16:28.8  2:56  20.6
   39    226 KEN BJORLIN              48 STILLWATER           MN  USA                                  1:16:29.6  2:56  20.6
   40    231 GARY OLSON               54 FINLAND              MN  USA                                  1:17:16.9  2:57  20.4
   41    227 TIM CAMERON              57 DULUTH               MN  USA     TEAM SK8HARD.NET             1:17:54.8  2:59  20.2
   42    230 KENT JUNKERT             47 RICHARDSON           TX  USA                                  1:18:08.0  2:59  20.1
   43    285 BRYAN CHRISTOFFER        45 CHAMPLIN             MN  USA     MEDIA MACHINE                1:18:08.7  2:59  20.1
   44    270 ADRIAN WINCHELL          54 HOLLYWOOD            FL  USA     TRU REV                      1:19:17.7  3:02  19.8
   45    273 NORMAN WONDERO           47 MINNEAPOLIS          MN  USA                                  1:22:07.7  3:08  19.2
   46    266 KIRT SANFORD             52 ROCKFORD             IL  USA                                  1:22:24.6  3:09  19.1
   47    271 KEN HUSS                 54 WAUKESHA             WI  USA                                  1:22:24.6  3:09  19.1
   48    274 DENNIS CUMMINGS          58 CONCORD              CA  USA     TEAM SAFE                    1:23:08.0  3:11  18.9
   49    251 HOWARD ANDERSON          51 APPLE VALLEY         MN  USA                                  1:23:43.8  3:12  18.8
   50    236 GARY YANAGITA            48 MINNEAPOLIS          MN  USA     MEDIA MACHINE                1:24:16.1  3:13  18.7
   51    234 MIKE SMITH               47 ROCHESTER            MN  USA     MEDIA MACHINE                1:24:16.3  3:13  18.7
   52    232 BERNIE REIDINGER         57 ELEVA                WI  USA                                  1:28:36.4  3:23  17.8
   53    283 ROBERT STROUD            57 HOLLYWOOD            FL  USA                                  1:42:35.9  3:55  15.3
   54    286 DOUG HANSON              45 PLYMOUTH             MN  USA                                  1:50:10.7  4:13  14.3 

                                                                        

NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

  Place No.    Ca Name                                      Age City                 St  Country Team                 Pace      Pace  Rate
  ===== ====== == ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
      1    340  1 CECILIA BAENA                              19 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM           1:13:47.7  2:49  21.3
      2    309 1W BRITTANY BOWE                              17 SUMMERFIELD          FL  USA     POWERSLIDE           1:13:47.7  2:49  21.3
      3    315 1W BRIGGYTE MENDEZ                            20 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE            1:13:47.9  2:49  21.3
      4    339  1 JESSICA SMITH                              21 CYPRESS              CA  USA     HYPER TEAM           1:13:48.0  2:49  21.3
      5    304 1W ANDREA GONZALEZ                            28                          ARGENTI KIA                  1:13:48.1  2:49  21.3
      6    302 1W ANGELE VAUDAN                              23                          FRANCE  ROLLERBLADE WORLD TE 1:13:48.2  2:49  21.3
      7    301 1W LAURA LARDANI                              22                          ITALY   ROLLERBLADE WORLD TE 1:13:48.3  2:49  21.3
      8    303 1W NICOLE BEGG                                18                          NEW ZEA SAAB SALOMON SUISSE  1:13:48.5  2:49  21.3
      9    307 1W THERESA CLIFF                              27 CEDAR SPRINGS        MI  USA     KIA                  1:13:48.5  2:49  21.3
     10    308 1W TAMARA LLORENS                             24                          ARGENTI ROLLERBLADE WORLD TE 1:13:48.6  2:49  21.3
     11    317 1W SARA SAYASANE                              19 SAN JOSE             CA  USA     WORLD INLINE CTR     1:13:48.7  2:49  21.3
     12    305 1W JULIE GLASS                                26 OLYMPIA              WA  USA     POWERSLIDE/CORE      1:13:48.7  2:49  21.3
     13    310 1W NATHALIE BARBOTIN                          30                          FRANCE  KIA                  1:13:48.7  2:49  21.3
     14    345  1 JILLEANNE ROOKARD                          22 CARLETON             MI  USA     BONT                 1:13:48.9  2:49  21.3
     15    312 1W CATHRINE MARIE GRAGE                       28 COPENHAGEN           DEN DENMARK ZEPTO                1:13:49.0  2:49  21.3
     16    306 1W MICHAELA NEULING                           20                          GERMANY ROLLERBLADE WORLD TE 1:13:50.8  2:49  21.3
     17    318 1W STEPHANIE PIPKE                            38                          GERMANY LION GIRLS           1:13:55.3  2:50  21.3
     18    311 1W ANNETTE FRIK                               27 KIRCHHEIM            GER GERMANY                      1:13:58.2  2:50  21.3
     19    336  1 SKYLAR MCCORMICK                           14 VERONA               VA  USA     SYNERGY INLINE RACIN 1:13:59.4  2:50  21.3
     20    333  1 SHANNON SCHARFF                            28 POST FALLS           ID  USA     RUDY PROJECT/EMDE SP 1:14:03.0  2:50  21.2
     21    352  1 LINDSAY CHARD                              18 CAMBRIDGE            ON  CAN     CAMBRIDGE INLINE SKA 1:19:48.8  3:03  19.7
     22    349  1 STACEY ELDRIDGE                            33 JACKSONVILLE         FL  USA     BONT                 1:22:25.5  3:09  19.1
     23    348  1 VICCI KING                                 33 PUYALLUP             WA  USA                          1:22:50.1  3:10  19.0
     24    347  1 HEATHER PROIS                              23 MINNETONKA           MN  USA     FLANDERS             1:27:47.8  3:21  17.9
     25    316 1W ALEXANDRA VIVAS                            21 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE (PENALTY I 1:27:48.6  3:21  17.9 

                                                                        

NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL - MASTERS
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                 MPH
  Place No.    Name                                      Age City                 St  Country Team                 Pace      Pace  Rate
  ===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
      1    330 DEBBIE RICE                                37 DENHAM SPRINGS       LA  USA     BONT/RUDY PROJECT    1:19:43.9  3:03  19.7
      2    344 PEGGY GIRGENTI                             40 ANAHEIM HILLS        CA  USA     BONT                 1:19:43.9  3:03  19.7
      3    351 NAOMI SHECHTER                             39 NEW YORK             NY  USA     K2/EMPIRE            1:19:45.5  3:03  19.7
      4    328 KIMBERLEY WESTBURY                         42 GREENVILLE           SC  USA     K2/EMPIRE SPEED      1:19:47.0  3:03  19.7
      5    342 KARA PETERSON                              36 ST PAUL              MN  USA     ADAMS INLINE         1:19:54.0  3:03  19.7
      6    332 MARGO CARVELL                              42 NORTHFIELD           IL  USA     TEAM RAINBO          1:25:44.7  3:17  18.3
      7    343 DENISE LARSON                              40 SPRINGFIELD          IL  USA     CAPITAL CITY RACING  1:28:01.3  3:22  17.9
      8    337 DEBBIE BYHRE                               42 EDINA                MN  USA     TEAM ALOE UP         1:31:07.2  3:29  17.3
      9    334 PENNY WRIGHT                               44 PHOENIX              AZ  USA     BONT / PREDATOR      1:31:18.5  3:29  17.2 
  

NORTHSHORE INLINE PRO WOMEN OVERALL RESULTS - OVERALL - VETERANS
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
                                                                                                                 MPH
  Place No.    Name                                      Age City                 St  Country Team                 Time      Pace  Rate
  ===== ====== ========================================= === ==================== === ======= ==================== ========= ===== ====
      1    341 CONNY STRUB                                48 VANCOUVER            BC  CAN     BONT/RUDY PROJECT    1:19:46.5  3:03  19.7
      2    327 MARY JO O'HARA                             46 EDEN PRAIRIE         MN  USA     MEDIA MACHINE        1:27:25.7  3:21  18.0
      3    338 SUZY DEVERS                                52 BOULDER              CO  USA                          1:28:09.8  3:22  17.8
      4    329 LISA TRADEWELL                             45 EDEN PRAIRIE         MN  USA     ADAMS INLINE         1:28:13.4  3:22  17.8
      5    326 CARLA RAETSEN                              50 CAMBRIDGE            ON  CAN                          1:31:07.5  3:29  17.3
 
  results by ChampionChip Minnesota

 

Full Results, Searchable: http://www.onlineraceresults.com/race/view_race.php?race_id=2450


  

©RRN and www.RaceReports.net

top