Sunday, February 19, 2006
154 Skaters Online
Report
Greek Festival
print
   Road Course Salt Lake City, UT
   Saturday, September 10, 2005

 

GREEK LOGO

GREEK FESTIVAL "10K INLINE SKATE RACE!"  

SATURDAY, SEPT 10, 2005. INLINE RACE & ROLL

RACE RESULTS ARE IN!



A crisp fall morning brought 31 skaters to the start line.  Among them a few heavy hitters from Salt Lake, Boise, and Sacramento.  The race went off earlier as to not conflict with runners who would be coming onto the loop course, our apologies for the confusion of the start time to those few skaters who arrived late.  Thanks to all who came out to support the sport of inline skating!  And, a huge thanks to our skate sponsors. 
 
Despite even a few late comers, everyone enjoyed the new 10K race course, though there were the usual array of miss-haps, including too much vehicular traffic on the course.  Hand timed results were done by SkateNow and posted below.  Please note skate times posted on the results at Runner Card are somewhat inaccurate.  Anyone who did not receive a trophy can contact SkateNow and arrange to pick it up.  

10K RACE RESULTS: 

Mens:  (time) (place: age group) bib#

Womens:    (time) (place: age group) bib#

1. Uel Archuletta (20:28.90) (1: 30-39) 1049

2. Brain Oswald  (20:31.13)  (2: 30-39)  1019

3. Critter Crittenden (20:34.23)  (1: 40-49) 1068 

4. Terry O'Hara (20:35.16) (2: 40-49) 1032

5. Charles Konopa (23:00.30) (1: 20-29)  1016  

6. Greg Garton (23:58.46) (1: 50-59)  1004

7. Jacob Shawny (27:02.16)   (3: 30-39)  268  l/s

8. John Steel  (28:04.13) (4: 30-39) 1063

9. Kevin Atkinson (28:09.31) (2: 20-29) 1040

10. Steve Johnson (28:10.30)  (5: 30-39)  1033

11. Tom McCollough (29:54.28) (3: 40-49)  1018 

12. Tim Peck (30:01.34)  (4:  40-49)  1007

13. Michael Rigby (30:32.22)   (1:  10-19)  1051

14. Daniel Lowder (31:03.20)  (3: 20-29) 157

15. Ken Houck (31:43.68)  (2:  50-59) 1055

16. Devin Farr (32:50.08)  (4:  20-29) 1054

17. James Renyolds (36:01.76)  (6: 30-39) 248

18. Eric Johnson (37:25.30)   (1: 10 + under) 1034 

19. Dave Jones (38:25.62)   (5: 40-49)  1013 l/s

20. Ben Zank  (27:30.14)   (5:  20-29)  1011 l/s

21. Richard Casper (43:24.42)  (1: 60-69)  267

22. Jamie Cowan (DNF)   (3:  50-59) 

1. Amy Kutsulis (28:38:13)  (1: 30-39)  1017 l/s

2. Patricia Jones (32:16.22)  (1: 40-49)  1014

3. Jennifer Farr (32:50.08)  (1:  20-29)   1053

4. Larissa Jimerson (33:16.72)  (2: 30-39)  1046

5. Jannelle Lowder (35:58.48) (2: 20-29) 201
 
6.  Paulina Gudgell (37:24.95) (3: 20-29) 1047

7.  Pamela Linquist  (43:24.38) (1: 10-19) 266

8.  Angelic Khron  (55:30.00) (3: 30-39) 237

9.  Kimberly Kraan  (no time: course sweeper)

 

 

l/s = late start (times may vary)
RACE PICTURES CAN BE FOUND BY CLICKING HERE.   GO to RACE PICS

Thanks to our skate sponsors and you the skaters for your support with this event!

bont  skate shop   powerslide

©RRN and www.RaceReports.net

top