Tuesday, September 06, 2005
49 Skaters Online
Report
Windy City Inline Race Series #2
print
   Orbit Skating Center Crystal Lake, IL
   Sunday, March 09, 2003

View Photos

Standard Results     

 

Primary Boys
1st        Logan Schmidt         Team Wisconsin
2nd       Brett Paulons            Team X-cel 

 Primary Girls
1st        Darien O'Neil             Wolverines
2nd       Bethany Sweers       Team X-cel
3rd        Lindsey Sutter          Team X-cel

 

Juvenile Boys
1st        Alex Moore                Team Wisconsin
2nd       Jacob Demman       Team Wisconsin
3rd        Tyler Bell                   X-Treme Wheels

Juvenile Girls
1st        Bridget Nulty            Team X-cel
2nd       Summer Barker        Team X-cel
3rd        Haley Leech              X-Treme Wheels

 

Elementary Boys
1st        Thomas Wahl            X-Treme Wheels
2nd       Brock Barker            Team X-cel
3rd        Brandon Six              Team Wisconsin

Elementary Girls
1st        Maddie Emme           Team Wisconsin
2nd       Jericha Stolar           Team Wisconsin
3rd        Casey Gahan            Team X-cel

 

Freshman Boys
1st        Kevin Spielmann      X-Treme Wheels
2nd       Julian Bargas           Wolverines
3rd        Drew Emelander       Team X-cel

Freshman Girls
1st        Emily Barker             Riedell / Team X-cel
2nd       Sarah Barker            Team X-cel
3rd        Stephanie Sutter      Team X-cel

 

Senior Men
1st        Eric Fisher                 Team X-cel
2nd       Nick Landis               X-Treme Wheels
3rd        Shawn Roberts         Team Wisconsin

Senior Ladies
1st        Emilie Hoeft              Team Wisconsin
2nd       Brittany Barker        Team X-cel
3rd        Stephanie Tierney  Wolverines

 

Pro/Elite Men
1st        Brandon Derrick       Team X-cel
2nd       Seth Schwind     Wolverines
3rd        Michael Scianna       Wolverines

Pro/Elite Ladies
1st        Kimberly Derrick Mogema / Labeda / Team X-cel
2nd       Kelly Gunther      Riedell / Wolverines
3rd        Alicia Taggart     Bont / Rudy Project  / Roller City / Speed

 

Classic Men
1st        Mark Hamburgur      Team Wisconsin
2nd       L.R. Cole                    Team X-cel
3rd        Paul Lomangino      Wolverines

 

Classic Ladies
1st        Pat Johnston            Team X-cel

Masters Men
1st        Jim Larson                Hyper
2nd       Ron Dillow          Team Rainbo/Orbit
3rd        Kevin P.                      Team Wisconsin

 

Masters Ladies
1st        Traci Morrison          Wolverines
2nd       Annette Clem            Team X-cel

Veterans Men
1st        Cale Carvell        Team Rainbo/Orbit
2nd       Gene Vanderhouten Team Allegro
3rd        Rocky James            Team X-cel

 

 

                    Junior Olympic Results    

 

                    

JO Tiny Tot Girls
1st        Baylee Barker           Team X-cel
2nd       Samantha Bates     Wolverines
3rd        Tahana Walsh           Team X-cel

 

JO Primary Boys
1st        Logan Schmidt         Team Wisconsin
2nd       Brett Paulons            Team X-cel

JO Primary Girls
1st        Bethany Sweers       Team X-cel
2nd       Lindsey Sutter          Team X-cel
3rd        Tahana Walsh           Team X-cel

 

JO Juvenile Boys
1st        Jacob Demman       Team Wisconsin
2nd       Tyler Bell                   X-Treme Wheels
3rd        Taylor Scheffler        Team X-cel

 

JO Juvenile Girls
1st        Haley Leech              X-Treme Wheels

JO Elementary Boys
1st        Niel Zoglman             Roller City Speed
2nd       Alex Moore                Team Wisconsin
3rd        Brandon Six              Team Wisconsin

JO Elementary Girls
1st        Lonna Kissling          Team X-cel
2nd       Johanna Stolar         Team Wisconsin
3rd        Amber Rentz             Wolverines

 

JO Freshman Boys
1st        Colby Shultz              Wolverines
2nd       Drew Emelander       Team X-cel
3rd        Chris Prager              Wolverines

JO Freshman Girls
1st        Megan Demman      Team Wisconsin
2nd       Tienique White         X-Treme Wheels
2          Alyssa Villareal         Wolverines

 

JO Sophomore Men
1st        Nick Landis               X-Treme Wheels
2nd       Steven James           X-Treme Wheels
3rd        Nick Shirley        Capital City Racing

JO Sophomore Ladies
1st        Stephanie Tierney  Wolverines
2nd       Samantha Tierney  Wolverines
3rd        Christine Morrison  Wolverines

 

JO Junior Men
1st        Colin Carr                  Team Wisconsin
2nd       Peter Starykowicz   Team Rainbo/Orbit

 

 

JO Senior Men
1st        Tedarrel Collins        Team Wisconsin
2nd       Steven White            Team X-cel
3rd        Jason Mikla               Wolverines

 

 

JO Classic Men
1st        Bill Lewis                   Capital City Racing
2nd       Trent Doughty          Team X-cel

JO Classic Ladies
1st        Pat Johnston            Team X-cel

 

JO Masters Men
1st        Marty Zoglman         Roller City Speed
2nd       Brian Cliff                   Team Wisconsin
3rd        Dave Juehring          Wolverines

 

JO Masters Ladies
1st        Lorraine Colosanti  Wolverines

JO Veterans Men
1st        Rocky James            Team X-cel
2nd       Jim White           Team Wisconsin
3rd        Bob Ryan            Team Rainbo/Orbit

JO Veterans Ladies 
1st        Judie Kerr          Capital City Racing
2nd       Liz Passman       Team Rainbo/Orbit                

                       

             2 Person Relay Results           

 

Primary 2 Ladies Relay

1st        Team X-cel                Baylee Barker           Bethany Sweers

2nd       Wolverines                Darien O'Neil             Samantha Bates

Primary 2 Men Relay

1st        Team Wisconsin       Logan Schmidt         Jacob Demman

2nd       Team X-cel                Brett Paulons     Taylor Scheffler

Elementary 2 Girls Relay

1st        Team X-cel                Casey Gahan            Lonna Kissling

2nd       Team X-cel                Bridget Nulty            Brittnee Sims

3rd        Team Wisconsin       Alissa Small               Jericha Stolar

Elementary 2 Boys Relay

1st        Team Wisconsin       Alex Moore                Jacob Demman

2nd       X-Treme Wheels       Thomas Wahl            Vinnie White

3rd        Team X-cel                Brock Barker            Zach Paulons

Sophomore 2 Ladies Relay

1st        Team X-cel                Emily Barker      Sarah Barker

2nd       Wolverines                Christine Morrison   Samantha Tierney

3rd        Team Wisconsin       Emilie Hoeft              Megan Demman

Sophomore 2 Men Relay

1st        X-Treme Wheels       Kevin Spielmann      Nick Landis

2nd       Team X-cel                Drew Emelander       Nathan Jackson

3rd        Wolverines                Julian Bargas           Nathan Scheriff

Senior 2 Ladies Relay

1st        Team X-cel                Brittany Barker        Kimberly Derrick

2nd       Wolverines                Candace Rosekopf Carmen Bargas

Senior 2 Men Relay

1st        Wolverines                Barry Drenkhahn      Michael Scianna

2nd       Team X-cel                Eric Fisher                 Justin Kubicek

3rd        Team X-cel                Brandon Derrick       Matt Davis

Masters 2 Ladies Relay

1st        Wolverines                Lorraine Colosanti   Traci Morrison

2nd       Team X-cel                Annette Clem            Pat Johnston

Masters 2 Men Relay

1st        Wolverines                Dave Juehring          Jay Ingram

2nd       Team X-cel                L.R. Cole                    Rocky James

                

                                  2 Mix Relay Results           

 

Primary 2 Mixed Relay

1st        Team X-cel                Lindsey Sutter          Taylor Scheffler

2nd       Team X-cel                Bethany Sweers       Brett Paulons

Elementary 2 Mixed Relay

1st        Team X-cel                Casey Gahan            Brock Barker

2nd       Team Wisconsin       Maddie Emme           Alex Moore

3rd        Team Wisconsin       Sarah Demman         Jacob Demman

Sophomore 2 Mixed Relay

1st        Team X-cel                Emily Barker      Shaunacy Sutter

2nd       Wolverines                Kelly Gunther           Julian Bargas

3rd        Team Wisconsin       Emilie Hoeft             Kyle Pirkel

Senior 2 Mixed Relay

1st        Wolverines                Candace Rosekopf  Zak Arens

2nd       Team X-cel                Kimberly Derrick      Kyle Joustra

3rd        Wolverines                Carmen Bargas        Michael Scianna

Masters 2 Mixed Relay

1st        Wolverines                Traci Morrison          Jay Ingram

2nd       Team X-cel                Pat Johnston            L.R. Cole

3rd        Capital City Racing   Denise Larson         RG Gillis

 

                                            Open Event Results           

 

Juvenile Boys Open

1st        Tyler Bell                   X-Treme Wheels

2nd       Zechariah Converse Team X-cel

3rd        Mitch Smith               Capital City Racing

Juvenile Girls Open

1st        Bridget Nulty            Team X-cel

2nd       Summer Barker       Team X-cel

3rd        Darien O'Neil             Wolverines

Freshman Boys Open

1st        Kevin Spielmann      X-Treme Wheels

2nd       Julian Bargas           Wolverines

3rd        Colby Shultz              Wolverines

Freshman Girls Open

1st        Emily Barker             Riedell / Team X-cel

2nd       Sarah Barker            Team X-cel

3rd        Stephanie Sutter      Team X-cel

Senior Men Open

1st        Brandon Derrick       Team X-cel

2nd       Michael Scianna       Wolverines

3rd        Zak Arens           Wolverines

Senior Ladies Open

1st        Kimberly Derrick      Mogema / Labeda / Team X-cel

2nd       Alicia Taggart           Bont / Rudy Project / Roller City Speed

3rd        Kelly Gunther           Riedell / Wolverines

Masters Men Open

1st        Jay Ingram                Sin Systems / Wolverines

2nd       Mark Hamburgur      Team Wisconsin

3rd        Jim Larson                Hyper

Masters Ladies Open

1st        Traci Morrison          Wolverines

2nd       Pat Johnston            Team X-cel

3rd        Annette Clem            Team X-cel

      

 

©Team Wisconsin and www.RaceReports.net

top